Як застосовувати ставку ЄСВ 8,41%

Фахівці ДФСУ в IПК від 23.10.2018 р. №4525/6/99-99-13-02-03-15/IПК надали роз’яснення щодо застосування ставки ЄСВ 8,41% стосовно осіб з інвалідністю, які працюють в юросіб. Який документ дозволяє застосовувати цю ставку ЄСВ? I чи можна її застосовувати, якщо надано листок непрацездатності за минулі періоди (до встановлення або припинення інвалідності)?

Ставка ЄСВ 8,41% — хто має застосовувати

Ставку 8,41% застосовують підприємства, установи і організації, де є працівники з інвалідністю (п. 13 ст. 8 Закону про ЄСВ).

Тобто застосовувати цю ставку мають лише юридичні особи (фізособи-роботодавці — ні). Але не всі, адже для юрососіб — громадських організацій осіб з інвалідністю передбачено ще меншу ставку ЄСВ — 5,5%, а для всеукраїнських організацій осіб з інвалідністю, зокрема товариств УТОС та УТОГ, — навіть 5,3%.

Який документ дозволяє застосовувати ставку ЄСВ 8,41%

Неодноразово поставали запитання щодо того, який же документ дозволяє застосовувати ставку ЄСВ 8,41%, а також щодо того, з якої дати починати застосовувати цю ставку.

Застосовувати цю ставку можна лише щодо осіб з інвалідністю. Отже, документом, що дозволяє її застосовувати, має бути документ, який підтверджує встановлення працівникові інвалідності. При цьому група інвалідності в цьому випадку (для застосування зниженої ставки ЄСВ) не має значення.

Підтвердженням встановлення працівникові інвалідності є завірена копія довідки до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності. Завірення копії довідки здійснює безпосередньо підприємство, установа або організація, тобто роботодавець (абзац другий п. 8 р. III Iнструкції №449).

Що це означає? Що працівник має надати роботодавцеві оригінал такої довідки, а роботодавець (точніше, уповноважена особа, наприклад працівник відділу кадрів) робить копію цієї довідки. Нотаріально її засвідчувати не треба. Достатньо зазначити на копії довідки (п. 71 Типової інструкції №55):

— слова «Згідно з оригіналом»;

— найменування посади;

— особистий підпис особи, яка засвідчує копію;

— її ініціали (ініціали імені) та прізвище;

— дату засвідчення копії.

За який період часу застосовується ставка ЄСВ 8,41%

Нарахування ЄСВ за ставкою 8,41% здійснюється з дати встановлення групи інвалідності (але не раніше одержання завіреної копії довідки до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії) та закінчується датою припинення інвалідності (абзац третій п. 8 р. III Iнструкції №449).

При цьому до дати одержання завіреної копії зазначеної довідки та після дати скасування інвалідності роботодавець нараховує ЄСВ у розмірі 22% визначеної бази нарахування. На цьому наполягали рівненські податківці1.

Проте так звані «перехідні» моменти, особливо щодо листків непрацездатності за попередні місяці, якщо на дату їх надання працівником його статус особи з інвалідністю змінився, не дають роботодавцям спокою. От що вимагають у такому випадку податківці в коментованій IПК.

Якщо оплачується листок непрацездатності за минулі періоди

Обчислення ЄСВ за минулі періоди здійснюється виходячи з розміру ЄСВ, що діяв на день нарахування (обчислення, визначення) заробітної плати (доходу), на яку відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок (частина четверта ст. 9 Закону про ЄСВ).

Винятком є випадок добровільної сплати ЄСВ згідно з частиною п’ятою ст. 10 Закону про ЄСВ, який ми зараз не розглядаємо.

Отже:

— якщо працівник надає роботодавцеві в місяці встановлення йому інвалідності листок непрацездатності за минулі періоди, коли йому ще не було встановлено інвалідності, роботодавець нараховує ЄСВ за такі періоди у розмірі 8,41%;

— якщо працівник надає роботодавцеві в місяці, в якому інвалідність скасовано, листок непрацездатності за минулі періоди, роботодавець нараховує ЄСВ у розмірі 22%.

Розмір доходу, на який нараховується ЄСВ

Застосування (або незастосування) зниженої ставки ЄСВ щодо працівників з інвалідністю впливає і на ще один обов’язок роботодавців, у яких такі інваліди працюють за основним місцем роботи.

Річ у тім, що застосування ставки ЄСВ 8,41% скасовує обов’язок сплати ЄСВ у розмірі, не меншому за мінімальний страховий внесок. Отже, ставка ЄСВ 8,41% застосовується до фактичного доходу особи з інвалідністю (в межах максимальної величини бази нарахування ЄСВ).

При цьому не забуваймо, що з метою нарахування ЄСВ доходи діляться на місяці, за які їх нараховано. Наприклад, на лікарняні за вересень, нараховані у жовтні, ЄСВ нараховуватиметься у жовтні. Але ці лікарняні вважатимуться доходом вересня, тож для порівняння з розміром максимальної величини бази нарахування ЄСВ ці лікарняні потрібно додати до решти вересневих доходів (наприклад, до зарплати. Звісно, за наявності).

I навпаки — якщо дохід працівника, якому скасовано інвалідність, за місяць з урахуванням виплат за листком непрацездатності не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки ЄСВ 22%.

Отже, виходить, що працівник може хворіти три місяці і не надавати листка непрацездатності (при цьому не маючи інвалідності). Та якщо в місяці виходу на роботу йому інвалідність встановили, то весь такий листок непрацездатності (за попередні місяці) оплачуватиметься вже працівникові з інвалідністю. I ЄСВ на ці лікарняні слід нарахувати вже за ставкою 8,41%.

За матеріалами “Б24”

Коментарі

kazmetal l.com