Чи може «незалежник» зареєструватися фізичною особою — підприємцем?

Share Button

Фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, можуть зареєструватись фізичними особами — підприємцями за відсутності обмежень на зайняття підприємницькою діяльністю, які встановлені законом.

Якщо фізична особа зареєстрована як підприємець та при цьому така особа здійснює незалежну професійну діяльність, така фізична особа обліковується в контролюючих органах як фізична особа — підприємець.

У такому разі фізична особа зобов’язана подати особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу до контролюючого органу за місцем свого постійного проживання заяву за формою № 5-ОПП з позначкою «Зміни» та копію документа, що підтверджує право фізичної особи на провадження незалежної професійної діяльності, визначеного у пп. 1 п. 6.7 роздылу VI Порядку обліку платників податків і зборів.

Відповідно до ст. 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.

Законом можуть бути встановлені обмеження на зайняття підприємницькою діяльністю.

Відповідно до п. 6.7 розд.VI Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 р. № 1588 (в редакції наказу Міністерства фінансів України від 22.04.2014 № 462) із змінами (далі — Порядок), взяття на облік ФО, які не є підприємцями та здійснюють незалежну професійну діяльність, умовою ведення якої згідно із законом є державна реєстрація такої діяльності у відповідному уповноваженому органі та отримання свідоцтва про реєстрацію чи іншого документа (дозволу, сертифіката тощо), що підтверджує право ФО на ведення незалежної професійної діяльності (далі — ФО, яка здійснює незалежну професійну діяльність), здійснюється за місцем постійного проживання у порядку, встановленому цим Порядком для ФОП.

Підпунктом 4 п. 6.7 роздылу VI Порядку визначено, що якщо ФО зареєстрована як підприємець та при цьому така особа здійснює незалежну професійну діяльність, така ФО обліковується в контролюючих органах як ФОП.

У такому разі ФО зобов’язана подати особисто (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу до контролюючого органу за місцем свого постійного проживання заяву за формою № 5-ОПП з позначкою «Зміни» та копію документа, що підтверджує право ФО на провадження незалежної професійної діяльності, визначеного у пп. 1 п. 6.7 роздылу VI Порядку.

Тобто ФО, які здійснюють незалежну професійну діяльність, можуть зареєструватись ФОП за відсутності обмежень на зайняття підприємницькою діяльністю, які встановлені законом.

Слід зазначити, що Законом України від 5 липня 2012 року № 5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» із змінами і доповненнями не заборонено займатись адвокатською діяльністю ФО, яка зареєстрована як ФОП

Однак нотаріус не може займатись підприємницькою діяльністю (ст. 3 Закону України від 02 вересня 1993 року № 3425-XII «Про нотаріат» із змінами і доповненнями).

За матеріалами ГУ ДПС у Волинській області

Коментарі