Обнадійливо завершується непростий 2015 рік. Майже без втрат для підприємництва малий та середній бізнес відстояв спрощену систему оподаткування. Єврокомісія рекомендувала безвізовий режим для українців. Щоправда, скасування віз узагалі це не означає, схвалено поки звіт, як Україна виконує план дій щодо візової лібералізації. Та до жалю європейці чітко вказують на не доопрацювання України – тобто підкреслюють – ви НЕ виконали всі необхідні умови – і тут же ухвалюють позитивні рекомендації, причому, не відкладаючи у довгий ящик, починають законодавчі процедури, покладаючись лише на саме «чесне слово» української влади, яка продовжує обіцяти подолати корупцію та створює все нові держструктури боротьби з нею: Антикорупційне бюро, Антикорупційна прокуратура, Антикорупційний комітет і різні комісії, сприяє проведенню антикорупційних форумів, успішно поглинає міжнародне антикорупційне фінансування.
Взагалі, вся ця показна війна з корупцією нагадує лікування хворого, якому терміново потрібна операція з видалення гнійного апендициту, а його лікують жарознижуючим.
В той само час, будь-який підприємець на власній шкірі переконався, що від остаточного занепаду його бізнесу врятувати може лише хабар. Заплатити всі податки і спати спокійно, нічого не оптимізуючи та не вигадуючи, може собі дозволити тільки монополіст (але лише може!) або божевільний, бізнес якого відразу стає неконкурентоспроможним!
Підприємці втомилися від безперервної боротьби з фіскалами і з надією чекали на новий, ліберальний Податковий кодекс. Та чиновникам абсолютно невигідно проводити справжнє реформування податкового законодавства, щоб дати можливість всьому бізнесу раз і назавжди вийти з тіні. Чи можливо владі нецікаво, щоб у державі були високі темпи росту ВВП? Чи головне – «наколядувати», доки можна, а там, хоч потоп? Чи не зрозуміло, що для того, щоб надходження до бюджету були більші - податки повинні бути менші!
Без нового ліберального податкового кодексу, без чистки всіх дублюючих служб, держкомітетів, департаментів, комісій, і сотень всіляких дозвільних, перевіряючих держструктур не буде ніколи покращення. Тому головними вимогами малого та середнього, і не тільки, бізнесу до владників та політиків лишається:
- працюйте на Державу та його величність український народ;
- припиніть вважати національний бізнес недолугим і дайте нарешті країні дієву та результативну податкову реформу, яка би мотивувала бізнес та суспільство не ховатись в тінь, та збалансований бюджет. А щоб він став збалансованим - перестаньте з нього красти!
- викорінюйте корупціогенні положення з регуляторного законодавства та системи адміністрування фіскальних функцій.
Адже основним інвестором держбюджету є не МВФ з кредитними грошима, а вітчизняний бізнесмен, найманий працівник та громадянин! Треба лише вірити у вітчизняний бізнес, дати підприємництву і суспільству можливість жити вільно та відкрито,! Тільки вільна економіка може бути основою незалежної, обороноздатної самодостатньої країни.
А затим, і лідерам бізнесової громадськості варто дати самокритичну оцінку своєї ролі у відносинах з владою, що би хоча б у Новому 2016 році продемонструвати суспільству і міжнародній спільноті силу синергії соціально відповідального за багатство нації та статки пересічних громадян національного бізнесу. Тоді і підприємці знову єднатимуться під одними, не політичними прапорами.
Віктор Хмільовський