Як буде оподатковуватися бізнес у 2016 році

Share Button

Податкові правила для бізнесу у 2016 році зміняться несуттєво. Ключові нововведення: відміна авансових внесків з податку на прибуток підприємств, підвищення ставок єдиного податку для третьої та четвертої групи спрощенців, підвищення ставок акцизного податку, удосконалення адміністрування ПДВ, запровадження єдиної ставки ЄСВ, який сплачують роботодавці.

ПОДАТОК НА ПРИБУТОК ПІДПРИЄМСТВ

Ставка податку залишається незмінною – 18%. При цьому скасовано авансові внески з податку на прибуток підприємств.

Для підприємств із річним обсягом доходів понад 20 мільйонів гривень встановлюється квартальний звітний період щодо цього податку.

Річний податковий (звітний) період встановлюється для:

– платників податку, які зареєстровані протягом звітного (податкового) року (новостворені), що сплачують податок на прибуток на підставі річної податкової декларації за період діяльності у звітному (податковому) році;

– виробників сільськогосподарської продукції;

– платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за попередній річний звітний (податковий) період, не перевищує 20 мільйонів гривень .

СПРОЩЕНА СИСТЕМА ОПОДАТКУВАННЯ

Залишаються всі чотири групи платників податків. Юридичні особи і надалі зможуть працювати за спрощеною системою.

Важливою зміною є зменшення річного обсягу доходу третьої групи спрощенців з 20 млн. до 5 млн. грн. Однак у Державній фіскальній службі з приводу цього відзначають, що ці зміни торкнуться лише 3% підприємств, які працювали за третьої групою. Річний обсяг доходу 97% решти підприємств не перевищує 5 млн. грн.

Крім того для третьої групи спрощенців зростає ставка єдиного податку:

для платників ПДВ – з 2% до 3%,

для неплатників – з 4% до 5%.

Для четвертої групи платників (сільгосппідприємств) – ставка єдиного податку зросте до 0,16 – 5,4% (раніше 0,09 – 1,35%) від нормативної грошової оцінки 1 газемлі (буде залежати від категорії (типу) земель). При цьому скасовано норму про застосування коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки землі для визначення бази оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи.

Для першої та другої груп ставки єдиного податку не зміняться. Вони залишатимуться фіксованими, але при цьому застосовуватимуться до більшого розміру мінімальної зарплати (бази оподаткування). З 1 січня 2016 року розмір мінімальної зарплати становить 1378 грн. Тому місячна сума єдиного податку у 2016 році становитиме:

для платників 1-ї групи (обсяг доходу не перевищує 300 тис грн) – 137,8 грн;

для платників 2-ї групи (обсяг доходу не перевищує 1,5 млн. грн) – 275,6 грн.

АКЦИЗНИЙ ПОДАТОК

Акцизи на пальне зростуть на 13% (з 202 до 238 євро). Однак податки і збори формують лише частину вартості пального. Тому для кінцевого споживача це підвищення відбудеться не більш ніж на 4%. При цьому експерти відзначають, що у зв’язку із світовими тенденціями падіння цін на нафту найближчим часом на українських АЗС бензин має подешевшати на 4-5 грн.

Ставки акцизного податку на спирт, алкогольні напої і пиво зростуть на 100%, на тютюнові вироби – на 40% (незмінною залишиться ставка акцизного податку на сигарети без фільтру). Підвищення ставок здійснюватиметься в кілька етапів і суттєво вплине на вартість алкогольних та тютюнових виробів.

ПОДАТОК НА ДОДАНУ ВАРТІСТЬ

Ставка податку залишається незмінною – 20%, для експорту – 0%, фармацевтична продукція – 7%.

З 1 лютого передбачено запровадити офіційну публікацію про відшкодування ПДВ у двох публічних реєстрах (для тих, у кого обсяг експорту перевищує 40%, і для всіх інших експортерів) з відображенням у реєстрі даних про платника податку, заявлених до відшкодування з бюджету сум податку та стану їх відшкодування.

Відновлюється право на відшкодування ПДВ для усіх експортерів зернових та технічних культур.

З підстав анулювання реєстрації платником ПДВ виключено підставу щодо анулювання реєстрації платника ПДВ у разі наявності запису про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання), або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу. Тобто тепер податківці не зможуть анулювати реєстрацію платника ПДВ через те, що його не знайшли за податковою адресою.

ЄДИНИЙ СОЦІАЛЬНИЙ ВНЕСОК

У 2016 році знижується податковий тиск на роботодавців у частині сплати ЄСВ. Зокрема у 2015-му ставка ЄСВ була встановлена залежно від класу професійного ризику виробництва у розмірі від 36,76 до 49,7 % від суми нарахованої заробітної плати працівника (на винагороду за цивільно-правовими договорами встановлювався ЄСВ у розмірі 34,7 %). У 2016-му запроваджується єдина ставка ЄСВ, який сплачують роботодавці, у розмірі 22% з одночасним підвищенням граничної величини доходу, на яку він нараховується, із 17 до 25 мінзарплат

Коментарі