Практика бізнес-відкатів: як це роблять у нас, на Заході та в Росії
Етнічні німці та австрійці хабарів не беруть. Але якщо на посаді опинився який-небудь представник Центральної чи Південної Європи, то він може зламатися на дуже великому контракті.
У мене є знайомий бізнесмен, який володіє найбільшим заводом в Україні. Він виробляє та постачає комплектуючі для ряду відомих транснаціональних корпорацій, представлених своїми виробничими потужностями практично в кожній країні Європи: від Німеччини до Росії.
Один-два рази на рік йому доводиться брати участь у виснажливих тендерах на право бути ексклюзивним постачальником цих компаній на наступні 6-12 місяців. Як правило, кожна країна, де присутні multinationals, проводить свої тендери самостійно. Причому йдеться про контракти на десятки мільйонів доларів.
Цікавим є те, як мій знайомий описує поведінку тих менеджерів, які проводять закупівельні тендери в різних країнах. Отже, зі сходу на захід.
- Росія. Закупівельники дуже агресивні, твердо і ясно артикулюють свій інтерес. Незважаючи на те, що зарплати постачальників Росії найвищі на просторах СНД, втім, росіяни вимагають найвищих ставок відкатів. Нічого не бояться, діють нахабно й цинічно, готові ризикувати посадою заради великого відкату. Вимагають лише готівку у валюті. Часто наполягають на авансі.
- Україна. Закупівельники більш обережні, ніж росіяни. Більше дорожать посадою. Зважують ризики. Норма необхідного відкату – десь 50% від російського. Проводячи тендери, намагаються дотримуватися видимості виконання корпоративних стандартів закупівель. Готові взяти відкат як у валюті, так і в гривнях. Вимагають розрахунок тільки після оплати поставок з боку своєї фірми.
- Центральна Європа (Польща, Угорщина, Чехія, Словаччина). Закупівельники самі відкатів не вимагають, натяків не роблять. 30-40% закупівельників погоджуються працювати за відкат після того, як подібна пропозиція надійшла. Діють тонко, професійно виводять потрібну фірму на перемогу в тендері. Просять переказувати гроші на свій офшорний рахунок. Контракти менш ніж на 5 млн євро практично не цікавлять.
- Південна Європа (Іспанія, Італія, Португалія, Греція) – практично така ж картина, як у країнах Центральної Європи, тільки відкати беруться з контрактів не менш ніж 10 млн євро. Виняток становлять греки, які поводяться майже як росіяни.
- Західна Європа (Німеччина, Австрія, Франція). Етнічні німці та австрійці хабарів не беруть. Але якщо на посаді опинився який-небудь представник Центральної чи Південної Європи, то він може зламатися на дуже великому контракті. Але це досить рідко.
Трохи прикладів зі своєї багатої практики.
- Років 15 тому я керував однією досить великою поліграфічної фабрикою і був цілком задоволений своєю роботою. Проте одне рекрутингове агентство вирішило зацікавити мене посадою директора з логістики та постачання на “Азовсталі” (Ахметов). Коли я резонно заперечив, що не хотів би переходити з позиції генерального директора на пониження, керівник агентства мені спокійно відповів: “Андрію Олександровичу, розумієте, ви на “Азовсталі” тільки на одній закупівлі хліба для їхніх їдалень зможете за рік купити Mercedes своїй дружині. А на металі будете купувати собі по Porsche щокварталу. Тож подумайте”.
- Колись років 8 тому я намагався увійти зі своєю продукцією в одну відому західну торговельну мережу (навіть називати якось незручно!), то з’ясувалося, що всю систему відкатів в ній контролював… начальник служби безпеки. Зрозуміло, наш, українець, що пройшов спеціальний курс навчання в штаб-квартирі корпорації. Про наші доморощені торгові мережі навіть не варто говорити. Там повний морок: все тотально обплутано корупцією, зверху до низу. Траплялися навіть випадки, коли самі акціонери тягли зі своєї ж компанії.
Менталітет, одначе!
Коли наша бізнес-спільнота благородно обурюється фактами корупції серед політиків і чиновників, я завжди сміюсь. Всі добрі штучки однаковою мірою! Суспільство завжди єдине у своїй базовій культурі.
Андрій Головачов