ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВАШУ БУХГАЛТЕРІЮ “З’ЇВ” PETYA

Share Button

Мережею поширюються жарти про вірус Petya. Більшість користувачів Інтернету сміється. Не до жартів лише тим, хто постраждав. А надто бухгалтерам – вірус зашифрував бухгалтерію, а вже 1-го липня 2017 року треба здавати звіти.

Що ж робити?
Найжахливіше те, що чинним законодавством не прописані дії “щасливих платників” у подібних випадках. Однак, дещо, щоб зменшити витрати, все ж таки можна зробити.

По-перше, зазирнемо до п. 44.5 т.44 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) — у разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в пунктах 44.1 і 44.3 цієї статті, платник податків зобов’язаний у п’ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити контролюючий орган за місцем обліку в порядку, встановленому цим Кодексом для подання податкової звітності, та контролюючий орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації. Платник податків зобов’язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу.
Отже, до 2-го липня 2017 року слід повідомити орган ДФС про втрату документів. Але до цього слід зробити ще дещо – звернутися до поліції. Навіщо? Щоб поліцією – державним органом виконавчої влади, — було зафіксовано, що щодо платника податків було вчинено злочин, що передбачений ст.361 Кримінального кодексу України — несанкціоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних машин (комп’ютерів), автоматизованих систем, комп’ютерних мереж чи мереж електрозв’язку.
Таким чином, Ваша заява до органу ДФС міститиме не лише Ваші слова, але й доказ того, що Ви стали жертвою недобросовісних злодіїв, а не власноруч пошкодили свої комп’ютери.
Вбачається важливим також зафіксувати факт несанкціонованого втручання в роботу комп’ютерів, шляхом звернення у ІТ фірму, яка, як зафіксує факт втручання, так і надасть Вам професійну допомогу.

По-друге, декларації здати доведеться. У Вас повинні бути в наявності первинні документи, за якими дуже важко, але можна встановити обсяги господарських операцій. Якщо це зробити на протязі 20-ти днів (у випадку ПДВ) неможливо, то хоча б подайте приблизну декларацію. Це порада не фахівця і Ви не маєте нею слідувати. Але чому я це раджу. Бо потім можна буде подати уточнюючу декларацію та виправити помилки. Звичайно, орган ДФС може виявити, що саме Ваша декларація містить неправдиві данні, але така ймовірність є малоймовірною. Окрім того, Ви завжди зможете пред’явити відповідь поліції та заявити, що Ви подали декларацію на підставі наявних на даний момент даних, не знищених вірусом.
Не забувайте, що згідно п.п.54.3.1 ст.54 ПКУ контролюючий орган зобов’язаний самостійно визначити суму грошових зобов’язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від’ємного значення об’єкта оподаткування податком на прибуток або від’ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановлено факти здійснення платником податків діяльності, що призвела до виникнення об’єктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу та наявності діючих (у тому числі призупинених) ліцензій на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством.
Тобто, не подача декларації може викликати більші збитки, ніж подача, із помилками.

По-третє. Не забувайте, у Вас всього лише 90-то днів. Тобто, вже наприкінці вересня, Ви маєте відновити всі документи.

По-четверте, реєструвати податкові накладні все одно доведеться, тож не зволікайте: відновлюйте старі комп’ютери (якщо у Вас є зайві кошти – купляйте нові комп’ютери та програми для реєстрації та подачі звітності (або здавайте через електронний кабінет)).
Звичайно, Вам може пощастити і Ваші контрагенти підуть Вам на зустріч, тож свято реєстрування податкових накладних може перенестися на липень 2017 року. Але тут чекає нова “засідка” – введення у реальну дію зупинення податкових накладних.

І на останок. Бережіть здоров’я. Податки дуже важлива річ, але здоров’я — важливіше. А головне для Вас зараз – запастися доказами того, що Вас атакував Petya… І тоді у Ваших діях не буде умислу, вини та суб’єктивної сторони злочину, передбаченого ст.212 Кримінального кодексу України….

 

http://apr.org.ua.

Коментарі