Яка держпідтримка потрібна аграріям

Share Button

Громадські об’єднання представили свої пропозиції щодо розподілу держпідтримки в АПК у 2018 році. Українська аграрна конфедерація разом з найбільшими профільними асоціаціями наполягають – розподіл коштів повинен відбуватися таким чином, щоб в результаті зростала ефективність сільгосппідприємств.

Експерти говорять про три напрямки: 1) виправити недоліки у порядку нарахування держдотацій; 2) зменшити видатки за програмами, дієвість яких є сумнівною; 3)вивільнені кошти спрямувати на квазіакомуляцію ПДВ (дотації), тому що саме ця форма держпідтримки наразі є найбільш дієвою.

«Звичайно, почати хотілося б з позитиву, – говорить генеральний директор УАК Павло Коваль. – Ми вчасно почали розгляд проекту державного бюджету, а відтак аграрний сектор розглядається не за залишковим принципом. Вселяє надію, що у 2018 році аграрії будуть мати окреслені (рамочні) фінансові ресурси для підтримки – сума визначається 1% від аграрного ВВП. Це стає системою, і це надзвичайно позитивний момент».

«Більш того, ми можемо констатувати, що дана сума може переглядатися в бік зростання. Перш за все, мова йде про кошти, які можуть бути додатково знайдені за рахунок ефективної приватизації держпідприємств, підпорядкованих Міністерству аграрної політики, а також за рахунок «відбілювання» використання земель сільськогосподарського призначення», – наголошує генеральний директор УАК.

Як показують дослідження Української аграрної конфедерації, сьогодні близько 30% землі с/г призначення використовуються без належної сплати податків.

«Навіть незначні процеси виведення з тіні таких угідь дадуть можливість підтримати середніх і дрібних аграрних товаровиробників, котрі працюють легально. І це великий резерв, який потрібно використовувати. Шкода, що пропозиції вивести землі з тіньового обігу надходять не від профільного міністерства», – зазначає Павло Коваль.

Є і інші організаційні недоліки, про які говорять фахівці.

«Шкода, що Міністерство аграрної політики і продовольства України поставило аграріїв перед фактом, як вирішило розподілити 6,3 млрд гривень у 2018 році. Було би правильно зробити навпаки – якщо аграрії заробляють цей 1%, то потрібно з ними порадитися, як ці кошти найбільш ефективно і раціонально витратити», – наголошує генеральний директор УАК.

В результаті, аграрні асоціації змушені подавати свої зауваження не через профільне міністерство, а шукати «обхідні» шляхи – звертатися до народних депутатів, Аграрного комітету ВР, депутатських об’єднань.

«Нам повідомили про розподіл коштів за програмами і статтями держпідтримки, коли ця інформація вже набула форми законопроекту. В такому разі Міністерство аграрної політики не має можливості вносити зміни у законопроект. Однак, незважаючи на це, ми сформулювали свої пропозиції, і вони обов’язково надійдуть до Верховної Ради», – говорить Павло Коваль.

Що стосується змін, які потрібно внести до законопроекту, то громадські організації наполягають на декількох ключових моментах. Зокрема, в частині, яка стосується держпідтримки тваринництва.

«Уряд акцентує увагу не на підтримці існуючих підприємств, а на розвитку тваринництва. Тому в держбюджеті пропонує закласти суму в 2,3 млрд гривень на будівництво тваринницьких комплексів, їх оснащення, а також на оновлення поголів’я. Це дуже хороша ідея. Але ми маємо негативний досвід – розподіл коштів на будівництво може приховувати корупційні схеми. Якщо говорити про квазіакомуляцію ПДВ, то, звичайно, це здебільшого підтримка існуючого бізнесу. Але такий механізм набагато прозоріший – підтримку отримують ті виробники, які працюють ефективно і створюють додану вартість. Потрібно лише доопрацювати деякі аспекти порядку і механізму розподілу коштів. Тому що 2017 рік показав, що є певні перекоси.

Отже, ми будемо наполягати на збільшенні програми розвитку АПК в частині підтримки сільгоспвиробників. Сюди потрапляє і тваринництво. Тобто ми не забираємо коштів у тваринництва – навпаки, це буде більш прозорий спосіб підтримки галузі», – пояснює позицію аграріїв Павло Коваль.

Програма, яка стосується купівлі сільгосптехніки, також викликає сумніви у експертів.

«Запропонована сума в майже 1 млрд гривень завищена – аграрії просто не зможуть її використати. І в такий спосіб ми точно не зробимо прорив у вітчизняному машинобудуванні, хоча підтримувати його потрібно. Ми вважаємо, що суму варто зменшити вдвічі, до 500 млн гривень – цього буде достатньо. Решту коштів краще спрямувати на програму держдотацій», – наголошує генеральний директор Української аграрної конфедерації.

За матеріалами: УАК

 

http://agronews.ua/node/83401