Скільки днів на рік ви працюєте на державу

Share Button

Майже 40% українців стверджують, що не знають, скільки вони сплачують податків. Такими є дані дослідження рівня податкової грамотності населення, проведеного Українським товариством економічних свобод та iFAK у 2016 році.

Громадяни не володіють інформацією, скільки податків платиться з їхніх зарплат, оскільки процес їхньої сплати покладається на роботодавця, часто без інформування робітника.

Скільки днів на рік ви зобов’язані працювати на сплату податків?

За розрахунками Українського товариства економічних свобод, ви витрачаєте 179 днів на рік, щоб віддати гроші державі, і 186 днів  — щоб заробити собі. Тобто, умовно, з 1 січня по 28 червня працюєте, щоб сплатити всі податки.

Частка єдиного соціального внеску у фонді оплати праці становить 18%. Десь 66 днів на рік ви працюєте на його оплату. Податок на доходи фізичних осіб у фонді оплати праці становить 14,8%. Щоб сплатити його, українцю потрібно відпрацювати 54 днів. Ще є військовий збір, який запровадили у 2014 році. Він становить 1,2% фонду оплати праці, а це ще 4 дні роботи.

Таким чином, сумарна частка податків у фонді оплати праці становить 34%. Тобто отриманню кожної 1 тис грн “на руки” передує сплата 515 грн податків.

Сумарна частка податків, яку українець сплачує державі із зароблених 1000 гривень

Фонд оплати праці1 515, грнПодатки, від фонду оплати праці, %
Єдиний соціальний внесок27318,0
Ставка зарплати1 242 
Податок на доходи фізичних осіб22414,8
Військовий збір191,2
“На руки”1 000 
ПДВ16711,0
Акцизи*533,5
Імпортні мита*80,5
Втрачено “на себе” після сплати податків773 

*Дані щодо акцизів та ПДВ взяті із звіту Казначейства про державний бюджет. Порівняно надходження імпортних мит та акцизів з даними про доходи українців.

Зауважте, що взято частку податків саме у фонді оплати праці, оскільки це і є ваша реальна зарплата.

Те, що законодавство покладає на роботодавця обов’язок сплачувати різні податки із зарплати та “на зарплату”, це просто фікція, яка дає вам можливість спати спокійніше. Все, що роботодавець витратив на оплату вашої праці, з економічної точки зору є вашим доходом.

Також зовсім не бізнес, а рядові громадяни є основними платниками ПДВ, акцизів та частини імпортних зборів.

Вони закладені у цінах на всі види товарів та послуг, у всьому, чим ми користуємося щодня. Середній розмір такого виду оподаткування сягає 15% від вашого фонду оплати праці (11% — ПДВ, 3,5% — акцизи, 0,5% — імпортні мита).

Тобто із всього фонду оплати праці вам залишається 51% зароблених коштів. Відповідно, 49% — це податки.

До речі, це зовсім не той розмір податку, який українці вважають справедливим. Згідно з дослідженням, середня відповідь на питання, яка ставка податку є справедливою, — 10%. Цікаво, що більші податки переважна частина українців не готова платити навіть для збільшення пенсій.

Джерело: Українське товариство економічних свобод

Коментарі