Нацбанк затвердив правила округлення суми у чеку

Share Button

Нацбанк України з 1 липня 2018 р. припиняє додатковий випуск у готівковий обіг монет номіналами 1, 2, 5 і 25 коп. Водночас Нацбанк не вилучатиме з обігу монети дрібних номіналів. Вони і надалі перебуватимуть в обігу та використовуватимуться як засіб платежу. Однак з 1 липня додатково готівковий обіг не поповнюватиметься зазначеними номіналами монет.

Відповідні норми передбачено постановою Правління Нацбанку України від 15.03.2018 р. № 25 «Про оптимізацію обігу монет дрібних номіналів».Відповідно з 01.07.2018 р. у разі відсутності монет номіналами 1, 2, 5 і 25 коп. підприємства торгівлі та сфери послуг проводитимуть заокруглення загальних у чеку сум розрахунків готівкою та загальних сум розрахунків в акті про видачу коштів чи іншому документі, що оформляється під час повернення коштів у разі повернення товару, за такими математичними правилами:

  • сума, що закінчується від 1 до 4 коп., заокруглюється в бік зменшення до найближчої суми, що закінчується на 0 коп.;
  • сума, що закінчується від 5 до 9 коп., заокруглюється в бік збільшення до найближчої суми, що закінчується на 0 коп.

Нацбанк України очікує, що правила заокруглення застосовуватимуться справедливо і прозоро для обох сторін розрахунків.

У разі наявності у покупця монет дрібних номіналів він і надалі може ними розраховуватися, а в разі наявності таких монет у продавця він може видати покупцеві решту цими номіналами.

При цьому заокруглення не здійснюватиметься під час безготівкових розрахунків.

У свою чергу підприємства торгівлі та сфери послуг, що застосовують РРО, під час проведення готівкових розрахунків мають зазначати в чеках загальні суми до заокруглення та після заокруглення. Заокруглення не є знижкою або надбавкою, рекламою або стимулюванням продажу товарів (робіт, послуг) у значенні цих термінів, визначених законодавством України.

Водночас банки України зобов’язані забезпечити:

  • приймання від клієнтів без будь-яких обмежень монет дрібних номіналів для зарахування на рахунки, вклади, акредитиви, для переказів, а також для обміну на монети та банкноти інших номіналів;
  • видачу клієнтам монет дрібних номіналів за наявності їх у залишку операційної каси.

Монети дрібних номіналів перебуватимуть в обігу до прийняття Правлінням Нацбанку України окремого рішення про їх вилучення.

Вищезазначена постанова Правління Нацбанку України набирає чинності з 01.07.2018 р.

Коментарі