Систему оподаткування доходів фізосіб хочуть змінити

Share Button

В Україні може змінитися система оподаткування доходів фізосіб (ПДФО) — в Раду поданий законопроект про те, щоб люди платили податок самостійно, як це роблять в Європі, а не як зараз, коли роботодавець автоматично утримує ПДФО з зарплати співробітника і перераховує державі.

Економісти побоюються, що це призведе до різкого скорочення надходжень до бюджету і говорять про необхідність застосування жорстких заходів до неплатників, пише «Сегодня».

Перше: податки з зарплати працівник повинен платити самостійно, а не отримуючи «чисту» зарплату від роботодавця, як зараз. За бажанням працівник може укласти з роботодавцем договір про зняття податків (тобто для працівника нічого не зміниться), але це буде його право, а не обов’язок.

Друге: депутати хочуть об’єднати ПДФО з Єдиним соцвнеском (ЄСВ), зменшивши загальний відсоток нарахувань на зарплату з нинішніх 40% до 25%. Роботодавець буде платити ЄСВ не 22%, як зараз, а 15%, а працівник — не 18%, а 10%. Нагадаємо, ЄСВ — це витрати роботодавця, тому «брудна» зарплата має зрости на 7%.

І третє: ПДФО (10%) повинен надходити в бюджет громади, де фактично живе і працює працівник. Недобір грошей в казну, на думку авторів, буде компенсований за рахунок вибілення зарплат.

«Міжнародні дослідження показують, що люди перестають ухилятися від оподаткування тільки тоді, коли їх витрати на ухилення перевищують третину від того, що вони повинні заплатити. При навантаженні в 25% вихід з тіні стає реальним», — вважає Оксана Продан, один з авторів документа.

На думку експертів, запропоновані нововведення мають як плюси, так і мінуси.

«Зниження податкового навантаження піде на користь як бізнесу, так і працівникам, яким стане простіше отримати після подачі щорічної декларації компенсацію від податкової, наприклад якщо гроші були витрачені на освіту дітей, — говорить виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко. — Але в України немає вже запасу міцності на те, щоб компенсувати тимчасове зниження надходжень до бюджету, поки буде йти вибілювання зарплат, як було два роки тому, коли ЄСВ знизили з 37% до 22%. А значить, дефіцит Пенсійного фонда збільшиться ще на 20-30 млрд грн, перекрити який з держбюджету буде малореально». Експерти кажуть, що потрібні жорсткі заходи по відношенню до тих, хто не платить податки, причому частина заходів повинна працювати автоматично.

Це може бути заборона виїзду за кордон, накладення співробітниками ДФС арешту на майно (нерухомість, автомобіль), поки не будуть погашені борги по податках, а також штрафи і пеня.

Всі ці дані є в держреєстрах, до яких ДФС має доступ.

Автор фото: Сергей Ревера, “Сегодня”

Коментарі