Рада підтримала проект закону «Про валюту»: можливості та ризики

Share Button

Верховна Рада ухвалила в першому читанні проект закону “Про валюту”. Законопроектом пропонується врегулювати основні правила здійснення валютного регулювання та валютного нагляду в Україні. 

Законопроектом передбачається:

  • скасувати чинний Декрет КМУ “Про систему валютного регулювання і валютного контролю” і Закон України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” та внести зміни до деяких інших законодавчих актів України,
  • ввести новий режим валютного регулювання,
  • визначити категоріально-термінологічний апарат валютного регулювання,
  • встановити загальний режим проведення валютних операцій на території України, деталі здійснення валютних операцій (із встановленням виключень щодо розрахунків, які можуть здійснюватися на території України в іноземній валюті), проведення операцій з торгівлі валютними цінностями, транскордонного переказу та переміщення валютних цінностей,
  • встановити норми щодо ліцензування професійної діяльності з надання послуг щодо проведення валютних операцій, а також особливості проведення валютного нагляду (уточнити їх склад, регламентувати права та обов’язки цих суб’єктів), обміну інформацією між суб’єктами валютних операцій, включаючи органи валютного нагляду, та накладення санкцій за порушення валютного регулювання.

Документом також пропонується врегулювати права й обов’язки резидентів і нерезидентів у сфері проведення валютних операцій, у тому числі обов’язок представляти органам і агентам валютного нагляду документи й інформацію.

Крім того, законопроект передбачає збереження мінімально необхідних повноважень Нацбанку, які перешкоджатимуть раптовому відпливу короткострокового капіталу, що, в свою чергу, унеможливить виникнення надмірного тиску на обмінний курс та дестабілізацію валютного ринку.

Проектом для цього пропонується окремо визначити правовий режим уведення заходів захисту, спрямованих на зменшення ризиків стабільності банківської та/або фінансової системи країни та усунення негативного впливу можливих наслідків тиску на платіжний баланс, що може загрожувати досягненню цілей грошово-кредитної політики, а також валютної політики держави.

Про ризики  проекту закону “Про валюту” розповідає експерт із фінансових питань Василь ГОРБАЛЬ.

 

 

Коментарі