Зменшення ПДФО та ЄСВ на зарплату працівників ІТ-компаній: деталі законопроекту

Share Button

У Верховній Раді зареєстровано проект Закону №10094-1 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування суб’єктів індустрії програмної продукції», авторами якого є Н. Южаніна, О. Співаковський та ін.

У пояснювальній записці зазначається, що документ спрямований на підвищення рівня конкурентоспроможності та привабливості для іноземних замовників галузі індустрії програмної продукції України шляхом встановлення особливостей оподаткування доходів працівників-програмістів ІТ-компаній та приведення рівня їх податкового навантаження до рівня країн-лідерів експорту ІТ-послуг.

Тимчасово, до 1 січня 2025 року, пропонується встановити:

1. Ставку оподаткування ПДФО 9% до заробітної плати та інших доходів, що виплачує суб’єкт індустрії програмної продукції найманим працівникам – програмістам, посади яких відповідають підкласу 2132 згідно класифікатору професій (ДК 003:2010). Доходи інших найманих працівників оподатковуються на загальних підставах.

При цьому сума податку з місячного доходу програміста за ставкою 9% не може бути меншою за розмір податку, обрахованого за ставкою 18% з двократного розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня звітного податкового року (у 2019 році – 4173 грн х 2 х 18% =1502 грн).

У разі встановлення контролюючим органом невідповідності діяльності суб’єкта встановленим критеріям, такий платник податків має за весь період невідповідності провести перерахунок податку на доходи програмістів з застосуванням загальних правил, визначених IV розділом цього Кодексу для оподаткування доходів фізичних осіб, та сплатити до відповідного бюджету недоутриману суму податку.

2. Ставку ЄСВ за найманих працівників – програмістів у розмірі 5% від заробітної плати таких працівників. При цьому ЄСВ для таких працівників не може бути меншим за ЄСВ за ставкою 22% з двох мінімальних заробітних плат (у 2019 році це 1837 грн від ред. 1836,12 грн) та не більшим за ЄСВ, що розраховується за ставкою 22% від максимальної бази нарахування ЄСВ – 15 мінімальних заробітних плат (у 2019 р. -13770 грн від ред. – 13770,90 грн).

Тобто  ЄСВ за ставкою 5% буде сплачуватись з заробітних плат від 9 до 66 мінімальних заробітних плат (у 2019 – від 37 тис. грн до 275 тис. грн)

Крім того, запропоновані зміни й щодо пенсійного страхування. Так, при розрахунку пенсії для таких працівників за відповідні місяці буде враховуватись заробітна плата, що буде розраховуватись виходячи з фактично сплаченого ЄСВ та ставки ЄСВ 22 %.

Наприклад, ЗП – 50 тис. грн, ЄСВ 5% – 2500 грн, ЗП для розрахунку пенсії =2500/22х100%=11364 грн.

Крім всього вищенаведеного, в законопроекті також:

  • редакційно уточняється визначення поняття «працівник». Це фізична особа, яка за винагороду виконує роботу згідно з укладеним з роботодавцем трудовим договором (контрактом) відповідно до закону;
  • визначаються ознаки  «суб’єкту індустрії програмної продукції», головна з яких – не менше 70% доходів від усіх видів економічної діяльності такого суб’єкта має бути від здійснення видів економічної діяльності, які відносяться до  індустрії програмної продукції, а також дається перелік видів економічної діяльності, якими  має право займатися такий суб’єкт в галузі ІТ індустрії;
  • встановлюються порядок реєстрації суб’єкта індустрії програмної продукції отримання в фіскальних органах або анулювання такої реєстрації.

Поки що це лише проект Закону. Проте у разі його прийняття він набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Нагадаємо, що 26 лютого 2019 року у Верховній Раді було зареєстровано законопроект №10094 «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо розвитку креативних індустрій в Україні)». Ним, зокрема, пропонувалося виокремити ІТ-підприємців в V групу платників єдиного податку.

За матеріалами “Дебет-Кредит”

Коментарі