Ціни падають, пропозиція росте. Чим закінчиться будівельний бум в Україні?

Share Button

Держкомстат фіксує рекордну динаміку введення в експлуатацію нового житла

За даними Держкомстату, Україна активно забудовується. Всього у січні-липні поточного року будівельники звели житлових 5,1 млн квадратних метрів житла. Це на 56% більше, ніж у аналогічний період минулого року. Така динаміка приросту є рекордною для України. Для порівняння, за підсумками минулого року, падіння показників житлового будівництва складало майже 13%.

Попередній різкий стрибок житлового будівництва спостерігався в Україні у 2010 році. Тоді після економічної кризи, що тривала три роки, показники введення в експлуатацію нового житла виросли на 45%. За рік в Україні було здано 9,3 млн кв м. Перед цим, у 2009-му, галузь зафіксувала більш ніж двократне падіння.

Введення в експлуатацію житла у 2007-2017 роках

Основні будівельні роботи у 2017-му, як і раніше, ведуть у столиці та передмісті Києва. На цей регіон припадає майже половина введених в експлуатацію об’єктів. Зокрема, Київ з початку року отримав майже 1 млн кв. м, а столична область з січня по липень 876 тис. кв. м.

Введення в експлуатацію об’єктів соціальної сфери у січні-червні 2017 року

2_263

Суттєвий ріст зафіксовано також і в будівництві об’єктів соціальної інфраструктури. За перше півріччя в Україні збудовано у тричі більше шкіл, і майже у 2,5 рази більше садочків (за кількістю місць).

Введення експлуатацію житла у січні-червні 2017 року

(для перегляду інформації натисніть на зображення)

Цікаво, що зростання показників будівництва відбувається на тлі тривалого падіння цін ринку нерухомості. Як уже повідомлялось, з початку 2011 року на ринку первинної нерухомості лише у столиці 76,5 тис. квартир досі не знайшли свого покупця. За перші ж шість місяців поточного року з виставлених на продаж нових квартир виявились незатребуваними 19,6 тис. Відтак, у інвестора є великий вибір, а забудовники змушені скидати ціни.

Водночас забудовники навіть за таких умов не залишаються у програші, розповів член Асоціації спеціалістів з нерухомості, директор агентства нерухомості «Брок-ріелті» Дмитро Корчев. «Забудовник почав дуже економити на вартості матеріалів. Приміром, в Києві на Шулявці на трьох будинках замість вогнестійкого облицювального матеріалу використано звичайний пакувальний пінопласт. Це означає підвищену пожежну небезпеку, – зазначає експерт. – Ми зараз бачимо, що будинки зводяться за півроку – і що? Через півроку маємо тріщину в стіні. Я навіть не впевнений, що у фундаменті новобудов є металевий каркас – так, тільки бетон».

Корчев також додав, що завдяки розстрочці на 5-7 років та мінімальному першому платежу, які пропонують забудовники, квартири купують навіть ті люди, для яких це не є конче необхідним. «Наші люди «ведуться» на те, що є дешевим. Забудовники зараз пропонують дуже вигідні умови, і люди купують дешеві квартири, навіть якщо вони їм не дуже потрібні, які пізніше можуть здавати в оренду. Зараз можна знайти квартири за $500 за «квадрат», – зазначив він.

Директор «Інституту міста» Олександр Сергієнко також вказує на те, що за рахунок високої прибутковості бізнесу забудовники не залишаться в мінусі. «Собівартість відносно інших видів виробництва невисока. Використовується некваліфікована робоча сила, хіба що деякої кваліфікації потребують кранівники, бетоноукладач та цеглярі. Високої кваліфікації потребують внутрішні роботи. Так от, їх практично не роблять. Ставлять зовнішні двері – і все. Тому заробити на будівництві можна дуже багато», – пояснив експерт.

Крім того, за словами Сергієнка, забудовники, які нині зводять цілі масиви, сподіваються на відкладений попит на житло – тобто настануть кращі часи і люди купуватимуть квартири активніше.

 

http://glavcom.ua/

Коментарі