Гранти для підприємців: де взяти і як шукати?

Share Button

При згадці про грант у більшості виникає асоціація з фінансуванням наукового проекту або громадських організацій, які борються за краще життя і мир у всьому світі. Але не менш активно у світі гранти виділяються МСП, які використовують їх як в якості стартового капіталу, так і для розширення вже існуючого бізнесу. В українських медіа питанню висвітлення того, як взагалі бізнесу залучити такий інструмент, приділяється мало уваги. Хоча у пресі і експертному середовищі є вже достатньо інформації про можливості, які надають програми ЄС Horizon2020, Cosme, низка програм транскордонного співробітництва.

Але сьогодні, я хотів би поговорити не тільки про ці можливості.
Традиційними в нашому сприйнятті джерелами фінансування господарської діяльності є: власні гроші, гроші, які залучаються від партнерів по бізнесу, прибуток після сплати податків, банківські кредити, торговельні кредити, державне бюджетне фінансування, державне замовлення і ще низка можливих джерел. Сектор малих і середніх підприємств є невід’ємним елементом будь-якої господарської системи, без якого економіка і суспільство в цілому не можуть нормально існувати і розвиватися. Хоча рівень науково-технічного і виробничого потенціалу будь-якої розвиненої держави визначають великі підприємства, однак основою життя цих країн є малий і середній бізнес як найбільш масова, динамічна та гнучка форма ділового життя. Великі форми підприємництва сприяють підвищенню загальногосподарської ефективності за рахунок економії на масштабах діяльності, а малий і середній бізнес надають економіці гнучкість, мобільність, здатність до швидких структурних та технічних зрушень. Саме через цю особливість в усьому світі приватні та інституційні інвестори приділяють увагу питанню розвитку та підтримки малого і середнього бізнесу.

Що таке грант і його деякі особливості

Грант – це безоплатна субсидія підприємствам, організаціям і фізичним особам в грошовій або натуральній формі на здійснення будь-якої діяльності з подальшим звітом про їх використання. У нашому випадку – це стартовий капітал підприємця.

Пошук і отримання гранту – досить непросте завдання, однак гроші з неба взагалі не падають. Так що, якщо у вас є цікава, нестандартна, а головне – економічно обґрунтована ідея, можна спробувати отримати на її реалізацію спонсорські гроші.

Грант відрізняють деякі особливості, про які одержувачу варто знати ще перед подачею заявки. Він виділяється не особисто приватному підприємцю, директору або іншій фізичній особі, а саме організації під цілком певні цілі. У разі нецільового витрачання виділених коштів керівна особа буде нести передбачену законом та статутом донора відповідальність.

Розмір і цільове призначення виділених на грант коштів визначається ще на етапі створення концептуальної ноти або бізнес-плану і в подальшому не підлягає тотальному перегляду. Тому претенденту перед подачею заявки необхідно ретельно продумати бізнес-ідею і прорахувати суму, необхідну для її реалізації. При цьому ставку потрібно робити не на оригінальність і незвичність проекту в цілому, а саме на його реалістичність і компліментарність основних пріоритетів донора.

Практика показує, що саме такі заявки мають найбільше шансів на успіх. Не варто в пошуках гранту подавати заявки в усі підряд фонди і організації, адже кожна з них фінансує підприємства певної сфери. Якщо подана заявка явно не відповідає тематиці гранту, вона з великою імовірністю буде відхилена.
Також необхідно враховувати, що грант надається траншами на кожен етап реалізації проекту. Причому, якщо потрібні певне обладнання або сировина, то виділяється не готівка, а оплачується купівля потрібної продукції у потрібний для проекту час.

Дуже важливо не відставати у подачі звітів про витрачання коштів і заповнювати їх у точній відповідності із отриманими інструкціями за контрактом. Інакше ви можете заробити негативну репутацію. Згодом домогтися повторного надання гранту буде досить складно. Пошук гранту не повинний бути самоціллю, сприймайте спонсорську допомогу, як підмогу у розвитку улюбленої справи, тільки тоді на вас чекатиме успіх.

Уважно ознайомтеся з усією інформацією про грант: на що він виділяться, скільки ви можете отримати. Більшість відмов відбувається через невідповідність заявок тематиці гранту. Якщо вже сильно хочеться, можна за допомогою професійних консультантів просто підігнати свої бізнес – завдання до цілей фонду донора. Але будьте готові до відмови організації, створеної для розвитку і підтримки ІТ сектора, якщо ви до цього займалися роздрібним продажем китайських іграшок.

Ваша бізнес – історія і наміри повинні відповідати завданням і інтересам донора, вся інформація про вас буде моніторитися і невідповідність буде відразу виявлена. Один невірний крок – і негативна репутація у цьому середовищі вам забезпечена назавжди.

Як правило, перший раз багато грошей не дадуть, тому просіть по – мінімуму, тільки на об’єктивно необхідні речі. Обов’язково потрібно показати власне співфінансування проекту або участь у ньому інших зацікавлених сторін. Диверсифікація джерел фінансування проекту підвищує шанс отримати необхідну суму у конкретного донора, оскільки це знижує його ризики. У такої заявки набагато більше шансів пройти відбір, ніж у тих, хто просить не лише на основні засоби, а ще й на канцтовари, кулер в офіс і набір керівника, ну й далі в рамках фантазії і особистих забаганок.

У кого можна отримати фінансування на бізнес?

Безумовний лідер на «грантовому» ринку України – США. Але максимум, на який ви можете розраховуватиу комерційному плані – це «громадянська освіта». Всі сили американських меценатів кинуті, як ви здогадуєтеся, на підтримку демократичних ініціатив та боротьбу з корупцією.

Однак існує досить велика кількість організацій, що надають гранти на розвиток бізнесу. Особливо активно в сфері надання грантів працюють міжнародні організації, такі як ООН, ЮНЕСКО, USAID та ЄС, Швейцарська агенція розвитку та співробітництва (SDC), WNISEF, CIPE (Центр міжнародного приватного підприємництва), Глобальний Інноваційний Фонд (GIF), Global Technology Foundation, IREX (Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів).

Вам потрібно постійно стежити за їх інформацією щодо програм підтримки малого і середнього бізнесу. Але перш, ніж ви побачите відповідний для вашої бізнес – ідеї конкурс, не забудьте зробити елементарні речі. Перевірити географічні та секторальні вимоги до претендентів на отримання гранту, а також технічні вимоги до документів, що подаються. Чи будете ви в змозі надати в пакеті документів стратегію розвитку вашого підприємства, статутні документи, фінансові і податкові декларації, на вимогу конкурсної комісії бути відкритим для їх аудиту? Крім того, окремі держави – ті ж США, Голландія, Норвегія і Фінляндія проводять різноманітні програми з підтримки приватного бізнесу. Детальніше про діючі програми можна дізнатися на офіційних сайтах посольств.

Ще одним цікавим джерелом отримання гранту на бізнес – ідею можуть стати програми і конкурси бізнес – ініціатив Транснаціональних корпорацій. Адже такі гіганти як Coca Cola, Nike, Dupont, Shell та інші в рамках політики глобальної інтеграції їх ділової активності систематично проводять конкурси у світі. Думаю, представники аграрного бізнесу в Україні вже чули про таку діяльність Монсанто і Кернелл.
Також варто звертати увагу на фінансування підприємництва з боку державних структур. Подібні гранти можуть фінансуватися з бюджету міста, області (тим більше, що в рамках фінансової децентралізації у міст з’явилися додаткові гроші на бюджети розвитку), частково – з державного бюджету.

Оголошення про гранти не висять на кожному стовпі, як «здам» або «куплю», тому першочергове завдання підприємця, який хоче отримати грант, уточнити в місцевій адміністрації, де і як він може дізнатися про проведення конкурсів. Або на сайті державної структури уважно ознайомитися з умовамиучасті у таких програмах.

Сьогодні Кабінет Міністрів України не надто переймається своєю прямою функцією підтримки пристойних умов для розвитку малого і середнього бізнесу, однак такі програми раніше існували і цілком можуть знову з’явитися у найближчій перспективі на рівні державної підтримки. За цим треба стежити, особливо за цільовими програмами фінансування!

Наприклад, в Одеській міській раді, попри непрості часи, до цих пір існують програми розвитку малого і середнього підприємництва та підтримки інвестиційної діяльності. У вашому регіоні такі програми можуть бути представлені як муніципалітетом, так і державною адміністрацією. Попри маленькі у порівнянні з зарубіжними грантами суми, муніципалітет або обласна рада може надати інші бонуси і пільги, починаючи від оренди муніципальних приміщень і ділянок, закінчуючи рекламою і юридичною допомогою. Погодьтеся, це вже половина справи!

Також перспективною у сенсі отримання живих грошей на бізнес-цілі є допомога індивідуальних інвесторів, великих бізнесменів-меценатів, які інвестують власні кошти у цікаві їм проекти. Контакти таких персон при бажанні можна дізнаватися у колах асоціацій підприємців, ділових клубах (як приклад, Харківський Клуб Підприємців) і організаціях роботодавців.

Де шукати?

Як відомо, під лежачий камінь вода не тече, тому шукати доведеться довго і старанно, а може бути і швидко – як кому пощастить. Якщо ви налаштовані на постійну роботу з фондами, раджу звернутися до послуг професійних консультантів, які зможуть швидко і оперативно зробити для вас добірку донорів. Самі ви також можете звернутися до Міністерства економічного розвитку України, посольства, місцеву адміністрацію з питанням про існування програм грантів підтримки бізнесу. Ви можете відвідати центри фондів, що цікавлять вас, якщо такі є у вашому регіоні або представлені в Києві. Якщо немає – можете замовити поштою каталог Foundation Directory, який об’єднує понад 100 000 американських фондів і корпоративних спонсорів. Аналогічний фонд є і в Європі, він називається European Foundation Center, його місія – фінансування проектів в Європі та за її межами. Звертатися в EFC можна англійською та французькою мовами. Ту ж інформацію ви зможете знайти в інтернеті, на сайтах самих фондів.

Які документи?

Оформити пакет документів не так складно, просто потрібно бути уважним. Як правило, від вас зажадають надати найменування проекту, його мету, що ви очікуєте отримати в результаті, вказати терміни і етапи реалізації проекту, приблизну його вартість і основні фінансові показники. Для отримання гранту необхідно у встановлені терміни подати на розгляд: концептуальну ноту, бізнес-план, свідоцтво про державну реєстрацію, копії установчих документів, копії всіх сторінок паспорта, заявку за встановленою формою. Іноді можуть вимагати супровідний лист з поясненнями, чому ваш проект важливий і заслуговує на підтримку. Додатково можуть зажадати рекомендації. Тому, крім розважливості, треба бути коротким і дуже переконливим. Певні навички красномовства вам не завадять. Приватні, особливо іноземні фонди, можуть запитувати додаткову, і часом, здається, абсурдну документацію, так що будьте до цього морально готові. Якщо самі не упевнені в своїх силах, то краще скористатися послугами консультантів.

Кому дають?

При відборі учасників програми підтримки малого бізнесу у різних випадках діють різні критерії. Якщо фінансування виділяє закордонний фонд, то для нього головне – повне цільове використання коштів відповідно до затвердженого бізнес-проекту, дотримання бюджету і часу. Тому, як правило, закордонні спонсори охочіше вкладають кошти у представників бізнесу, які раніше вже отримували гранти. Державі ж за своєю функцією важливо забезпечити зайнятість і соціальний захист населення. Тому щорічно місцеві органи влади визначають пріоритетні для свого регіону сфери господарювання. У розвитку саме цих галузей найбільше зацікавлена ​​держава, а значить, підприємцям, які обрали відповідний напрям діяльності, отримати грант буде простіше. І якщо іноземці вважають за краще давати гроші бувалим «гравцям», то держава повинна віддавати перевагу новачкам, яким потрібен впевнений старт: випускникам вузів, безробітним, тим, хто потрапив під скорочення, одиноким матерям, інвалідам, військовим у відставці або ВПО (внутрішньо переміщеним особам).

На які цілі можуть дати?

Легше отримати грант на оренду приміщення, придбання сировини та матеріалів, якщо проект дольовий (частина передбачуваних витрат на купівлю устаткування гасить зі своїх коштів заявник, а залишок по проекту виділяє інвестор). Деякі фонди, наприклад, відмовляються виділяти кошти на виплату зарплати. Інші ж, в основному закордонні спонсори, до фінансування даної статті витрат ставляться без заперечень. При наданні гранту на розвиток малого бізнесу чітко спостерігається різниця між державними і зарубіжними фондами у визначенні пріоритетних сфер діяльності, під які виділяються кошти. В принципі, більшість фондів готові профінансувати інновації в галузі економіки і бізнесу, і навіть в області екології, демократії, культури та суспільства, соціального підприємництва.

Коли можуть відмовити?

Бувають ситуації, коли спонсор не упевнений в прибутковості підприємства і в компетенції керівника. Наприклад, підприємець вже брав грант на розвиток у якійсь сфери, але справу довелося закрити без результатів. Вдруге цей фонд може відмовити у видачі грошей, навіть якщо надано хороший бізнес-план у потрібній галузі економіки. Отримати незмивну пляму на репутації дуже просто. Набагато складніше довести після цього здатність керувати власним бізнесом. Крім того, часто підприємці істотно роздмухують показники витрат на ведення бізнесу і просять штучно завищені суми.

У такому випадку також може бути відмова в наданні гранту. Найкраща стратегія в цьому випадку – попросити менше. Якщо підприємець зможе виправдати видані транші, то і спонсори, швидше за все, зможуть розглянути питання про більші суми. Можна запропонувати нову послугу і обгрунтувати витратні статті: оренда, купівля сировини і обладнання. Доведеться якусь частину профінансувати самому, тоді шанси на отримання гранту збільшуються, оскільки спонсор бачить реальну зацікавленість.

Важливість підтримки малого і середнього бізнесу в світі не заперечується. За даними ООН, у світовій господарській системі МСБ є роботодавцями для більш ніж 50% трудового населення всього світу. Обсяг виробництва у сфері МСБ в різних країнах становить від 33 до 67% ВНП. В умовах періодичних криз, а також при реструктуризації економіки і в процесі переходу до постіндустріального розвитку відбувається спад виробництва в традиційних галузях промисловості при постійному скороченні зайнятості. У цих випадках яскраво проявляється одна з найважливіших особливостей МСБ – можливість швидкої генерації нових робочих місць, що в значній мірі послаблює соціальну напруженість у депресивних зонах. Просте порівняння рівня розвитку МСБ в різних країнах показує, що Україні належить ще пройти значний шлях з реструктуризації своєї економіки для переходу від системи великого і багато в чому ще монополізованого виробництва до гармонійного поєднання великих, середніх і малих підприємств. В усьому світі вже зрозуміли важливість підтримки МСБ, тому і Україні незабаром доведеться приділити питанню розвитку МСБ пріоритетну увагу.

 

Автор – Сергій Голубєв, Радник адвокатської групи ” ЮркомМ ”, випускник CEASC, проектний менеджер, бізнес – консультант. 

Детальніше тут: http://www.ceasc-bw.com/products/granti-dlya-pidprijemtsiv-de-vzyati-i-yak-shukati/?utm_source=copy&utm_medium=paste&utm_campaign=copypaste&utm_content=http%3A%2F%2Fwww.ceasc-bw.com%2Fproducts%2Fgranti-dlya-pidprijemtsiv-de-vzyati-i-yak-shukati%2F

Коментарі